Šproty lze samozřejmě nakrájet do salátů a dokonce i péct. Ale nejlepší je dělat s nimi jednoduché občerstvení.
Sendvič se šproty, okurkou nebo plátkem citronu je klasickým občerstvením na novoročním stole. Protože šprotů byl kdysi nedostatek, snažili se potěšení prodloužit a připravili proto krutony, na které byla položena pouze jedna ryba. Můžete si ale vyrobit i lahodné a velmi jednoduché lavash rolls, píše Focus.
Šproty jsou jak rod ryb z čeledi sleďovitých, tak speciální metoda konzervace malých uzených ryb v oleji. Předpokládá se, že tento produkt byl poprvé vyroben v Lotyšsku v roce 1890. Šproty se ale připravují i v Německu a Norsku.
Co vařit se šproty
Šproty se hodí k rýži, čerstvé zelenině, jako jsou rajčata, okurky, ředkvičky, ale i vařeným bramborám, vejcím a sýru. Vezměte hotové tartaletky, naplňte je pěnou ze zakysané smetany nebo vaječným salátem s bylinkami a ozdobte šproty a červeným kaviárem – získáte lahodnou náplň. Uzená chuť šprotů může dodat originalitu tradičním svátečním salátům: „Shuba“ nebo „Mimosa“.
V Německu a Norsku se šproty často podávají s vařenými bramborami a slanými plackami. Na novoroční stůl si většinou připravovali krutony z bílého chleba, který potřeli česnekem, lehce namazali majonézou, položili po jedné rybě a doplnili plátkem citronu, případně čerstvou, případně nakládanou okurkou. Chutné rohlíky ale můžete udělat i s pita chlebem.
Lavash se šproty
Ingredience:
- jedna plechovka šprotu;
- dvě vejce;
- zelenina (kopr nebo petržel);
- tenký pita chléb.
Příprava:
- Vejce uvaříme natvrdo a nasekáme nožem. Smíchejte se šproty. Můžete přidat olej ze sklenice.
- Šrotovou náplň položíme na pita chléb, posypeme nadrobno nasekanými bylinkami a zabalíme do rolády.
- Necháme půl hodiny uležet v lednici.
- Poté pomocí velmi ostrého nože rolku nakrájejte na porce a podávejte. Pokud chcete, můžete přidat trochu majonézy.