Je třeba poznamenat, že takové rozhovory se mohou zdát užitečné, ale ve skutečnosti kradou dětem štěstí
Většina lidí se setkala s rodiči, kteří používali spíše „nekonvenční“ metody výchovy dětí. Většina lidí tyto pochybné metody výchovy „silných dětí“ dobře zná, od odmítání nákupu nezbytných věcí až po plácání dítěte do ruky.
Publikace Tvoje tango zjistila, co by se před dětmi nemělo probírat, aby vyrůstaly šťastné.
Finanční problémy
Studie publikovaná v Journal of Youth and Adolescence zjistila, že existuje souvislost mezi finančním stresem rodičů a problémovým chováním dospívajících. Výzkumníci také poznamenali, že to pravděpodobně souvisí s depresivními symptomy rodičů a rodičovským stylem.
Rodiče, kteří otevřeně projevují stres nebo depresivní symptomy kvůli finanční zátěži, s větší pravděpodobností způsobí svým dětem starosti, což ovlivní jejich chování k horšímu.
Kritika vzhledu jiných lidí
Většina dětí je k takovým věcem náchylná. Jedna studie publikovaná v Journal of Youth and Adolescence zjistila, že i rodiče, kteří nabízeli povzbudivá slova o kontrole hmotnosti, měli negativní dopad na chlapce i dívky.
Konflikty ve vztazích s partnerem
Studie zveřejněná v časopise Journal of Social and Personal Relationships zjistila, že i drobné formy protivenství mají negativní dopad na děti. Konkrétně studie na 99 dětech zjistila, že menší formy nepřátelství, jako je rodičovský konflikt, ovlivňují schopnost dětí zpracovávat své emoce, zejména plaché děti.
Stres související s prací
Mluvit s dětmi o frustracích nebo pracovním stresu není dobrý nápad, protože je to může zatížit dospělými problémy, se kterými si nedokážou poradit. Diskuse o takových stresorech pouze učiní jejich dítě náchylnějším ke stresu, což negativně ovlivní jeho duševní zdraví.
Rodinné neshody
Jedna studie publikovaná v knize International Encyclopedia of the Social and Behavioral Sciences zjistila, že přesvědčení rodičů o fyzických schopnostech jejich dětí může výrazně ovlivnit jejich motivaci a účast.
Vzhledem k tomu, že rodiče vědí, jak moc jejich slova nesou, měli by být obzvláště opatrní, když s dětmi probírají rodinné neshody. Chování dětí se bohužel může nevědomě měnit v důsledku informací, které dostávají.
Srovnání s ostatními dětmi
Rodiče by nikdy neměli srovnávat své děti s ostatními, protože to může podkopat jejich sebevědomí a způsobit, že se budou cítit méněcenné.
Profesorka psychologie Vanessa LoBue vysvětlila, že výzkum ukazuje, že pozitivní pokrytí pravdivých výroků zvyšuje pravděpodobnost, že dítě bude ke svým rodičům otevřené a upřímné. Konkrétně podle studie z roku 2017 děti, které očekávají pozitivní výsledky od mluvení pravdy, s větší pravděpodobností řeknou pravdu.
Drby o druhých
Většina rodičů udělala tu či onu chybu, že o někom mluvili špatně. To učí děti mít předsudky vůči náhodným cizincům, kteří mohou mít právě špatný den. V důsledku toho tytéž děti pravděpodobně vyrostou v tom, že budou o druhých mluvit špatně, což zničí přátelství, protože se lidé postupně vzdálí od svých odsuzujících názorů.
Kontroverzní témata
I když mohou mít rodiče pocit, že prokazují svým dětem laskavost, diskuse o tématech, jako je politika, jim může nakonec ublížit.
- Za prvé, děti rády opakují to, co říkají jejich rodiče před svými spolužáky nebo učiteli, což může způsobit napětí ve školním životě.
- Za druhé, když dojde k traumatickým událostem, může být pro dospělé obtížné se s nimi vyrovnat, a ještě více pro dítě. S největší pravděpodobností bude dítě zažívat narůstající stres, který povede k syndromu vyhoření a dokonce k depresi.
Minulá traumata
Studie publikovaná v časopise Stress and Health uvádí, že pouhé naslouchání rozhovorům o minulých traumatech vede k nepřímým účinkům na člověka, což s sebou nese emocionální stres. K tomu dochází, protože trauma narušuje vnímání světa jako spravedlivé místo, takže se lidé cítí nebezpečně.
Sdílení osobních strachů
Podle studie zveřejněné v Journal of Personality and Social Psychology schopnost rodičů být vřelí a pozitivní přímo ovlivňuje pohodu jejich dětí. Vědci zjistili, že vřelost rodičů, kontrola a dokonce i přítomnost otce zvyšují sebevědomí dítěte. Na druhou stranu absence těchto věcí vede ke snížení sebevědomí. Pokud je tedy cílem rodičů vychovat sebevědomé děti, měli by si případné negativní komentáře nechat pro sebe.
Důraz na oběť rodičů
Většina lidí pravděpodobně vyrostla a slyšela o obětech, které jejich rodiče přinesli, aby se dostali tam, kde jsou dnes. Když se podíváme zpět, lidé si vzpomenou na tyto okamžiky, když jejich rodiče lehce zazlívali za jejich hanlivý tón a malichernost. To může způsobit rozpad kdysi zdravého vztahu mezi rodičem a dítětem, když se děti začnou cítit neschopné otevřít se rodičům.