Když vdechujeme studený vzduch, náš nos se ho snaží zahřát a zvlhčit, než se dostane do plic.
V chladném počasí téměř každý člověk zažil tento nepříjemný efekt na ulici – nos prostě začne „téct“ a to je strašně nepříjemné. Pokud je také vítr a vysoká vlhkost, pak je to, rýma je zaručena. A když člověk po odchodu ven vstoupí do teplé a suché místnosti, vše se zastaví. Vědci však tvrdí, že tato reakce těla je naprosto normální. Proč z nosu začne „téct“ na studené ulici, říká IFL Science.
Rýma na ulici je podle vědců naprosto normální, i když velmi drsnou reakcí našeho těla na změnu teploty. A to naznačuje, že váš nos dělá svou práci.
Když vdechujeme studený vzduch, náš nos se ho snaží zahřát a zvlhčit, než se dostane do plic. Toho je dosaženo tím, že se krevní cévy v našich nosních průchodech rozšíří, zvýší se oběh a vytvoří se více tepla.
Abychom však přidali vlhkost, stejný proces stimuluje produkci hlenu z našich nosních žláz. Když je zima a vítr, náš nos se může tímto procesem trochu unést a produkovat příliš mnoho hlenu, který začne vytékat.
Tento hlen se pak mísí s kondenzací z našeho vydechovaného dechu nebo dokonce s vlhkostí ze vzduchu a proces uvolňování může být ještě znatelnější. Saháme po kapesnících, protože nám z nosu doslova začíná „téct“.
Větrné počasí může také způsobit slzení našich očí, když se stanou podrážděnými.
To způsobí, že produkují přebytečné slzy, které pak stékají po obličeji malým průchodem (bodem) v koutku našich očí přímo u nosu. Slzy stékají do našich dutin a poté do našich nosních dírek, mísí slzy s přebytečným hlenem a vytvářejí vodnatější výtok.
Tyto mechanismy jsou normální součástí našeho těla, které se snaží zvyknout si na změny teploty. Rýmu při nachlazení pociťuje asi 50 až 90 % lidí, ale někteří lidé jsou k ní náchylnější než jiní – například lidé s astmatem, ekzémem a sennou rýmou ji pociťují vážněji.
Vypořádat se s tímto zimním problémem je snadné – vždy s sebou noste ubrousky nebo kapesník. Pomoci může i nošení šátku, který ohřívá vzduch, než se dostane k našemu citlivému nosu.
Podle některých výzkumů mohou pomoci také anticholinergika (léky, které blokují nervové signály) a protizánětlivé nosní spreje. Ale před použitím takových léků byste se měli rozhodně poradit se svým lékařem.