Nákup některých z nich může být plýtváním penězi.
Zkopírovaný odkaz
Co nekupovat v second handech / Collage Glavred, foto: screenshot z videa
Ne všechny věci koupené z druhé ruky jsou vhodné k dalšímu použití. Nákup některých z nich se může ukázat jako vyhozené peníze. Zde je několik kategorií předmětů, kterým je vhodné se vyhnout:
Péřové bundy a „huňaté“ kabáty
Přestože je veškeré použité oblečení povinně tepelně ošetřeno a vypráno, mohou tyto postupy poškodit strukturu výplně péřových bund a huňatých kabátů. Výplň se může shlukovat, což sníží izolační vlastnosti oděvu. Kromě toho mohou takové věci zadržovat pachy, které se obtížně odstraňují, píše Novini live.
Jak voní oblečení z druhé ruky?
Nepříjemný zápach použitého oblečení je způsoben dezinfekcí speciálními chemikáliemi. Obvykle se jedná o formaldehyd a methylbromid – silné toxiny, které se používají k hubení hmyzu, roztočů, plísní a bakterií, které mohou být na oblečení.
Tyto látky sice účinně likvidují potenciální škůdce, ale mohou zanechávat silný zápach. Odborníci však tvrdí, že chemické látky používané k ošetření oděvů v obchodech s použitým zbožím jsou pro člověka bezpečné, pokud jsou dodržovány stanovené normy a pokyny pro ošetření.
Sportovní oblečení
Sportovní oblečení, které se dostane do prodeje z druhé ruky, bylo obvykle svými předchozími majiteli velmi používáno. To znamená, že může mít skvrny, ztratit svůj tvar nebo být vytahané. Před koupí je důležité zboží pečlivě prohlédnout, abyste se ujistili, že si zachovalo svou funkčnost.
Klobouky, čepice a kloboučky
Pokrývky hlavy se perou jen zřídka, což platí jak pro vlastní, tak pro použité. Klobouky a čepice často zanechávají na vnitřní straně stopy po potu a jiné skvrny, které se obtížně odstraňují. Z tohoto důvodu není koupě těchto věcí z hlediska hygieny tou nejlepší volbou.
Spodní prádlo a ponožky
Spodní prádlo, ponožky, podprsenky a trička jsou věci, které by se neměly kupovat z druhé ruky. I po dezinfekci si mohou zachovat stopy nošení předchozího majitele a látka často ztrácí svou pružnost a tvar. Důležitou roli při nekupování těchto věcí hrají také hygienické ohledy.
Přilby
Přilby a helmy nejsou věci, které byste měli kupovat z druhé ruky. Mají svou dobu trvanlivosti, a i když vypadají nepoškozené, mohly již být vystaveny nárazům, které snižují jejich ochranné vlastnosti. Je lepší koupit si novou přilbu, abyste si byli jisti její spolehlivostí.
Jak odstranit skvrny od letních plodů? / Infografika: Glavred
Vlněné oblečení
Vlněné oblečení vyžaduje zvláštní péči, kterou obchody s použitým zbožím obvykle neposkytují. Tepelná úprava a nesprávné praní mohou poškodit vlněná vlákna, čímž oděv ztratí svou měkkost a schopnost udržet teplo. Je lepší vybírat nové vlněné oděvy, aby déle vydržely a zachovaly si své vlastnosti.
Obuv
Nákup obuvi z druhé ruky může být také riskantní. I když na první pohled vypadají slušně, vnitřní opora chodidla může být opotřebovaná, což může vést k nepohodlí nebo dokonce ke zranění. Kromě toho mohou mít boty skryté vady, které se projeví až po opotřebení.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.