Elektrokardiografie se provádí na speciálním přístroji – kardiografu.
Elektrokardiogram je jednou z metod diagnostiky kardiovaskulárního systému. Tuto metodu předepisuje lékař při výskytu určitých příznaků. RBC-Ukrajina informuje o onemocněních, která EKG pomáhá odhalit.
Jak se elektrokardiogram provádí
Elektrokardiografie se provádí na speciálním přístroji – kardiografu. Během vyšetření se na speciální pásku zaznamenávají elektrické kmity vznikající při srdeční činnosti. Podle odchylek hlavních zubů je možné určit, které onemocnění je základem kardiovaskulární patologie.
Na oblast hrudníku, zápěstí a kotníků se připevňují elektrody, které přenášejí elektrické impulsy do elektrokardiografu.
„Velmi poučné, ale nejstarší ze všech a trochu přeceňované. Ne všechny patologické stavy lze diagnostikovat jen pomocí jednoho EKG,“ říká kardioložka Natalia Ivanyuk.
Co EKG ukazuje
Podle lékaře je první pozornost věnována pulsu – frekvenci, periodicitě, intenzitě (tachykardie, bradykardie). Přítomnost poruch rytmu – zda se jedná o arytmii.
Díky EKG lze stanovit diagnózu nebo podezření na ni:
- infarkt myokardu
- ischemická choroba srdeční
- myokarditida
- perikarditida
- plicní embolie
- vrozené a získané srdeční vady
Příznaky, které naznačují problémy se srdcem
Skutečné srdeční problémy se s větší pravděpodobností projevují jinými příznaky:
- bolest na hrudi
- bolest levé ruky
- dušnost nebo otok
- závratě a bolesti hlavy
- rychlý nebo nepravidelný srdeční tep
- slabost a únava
Nejvhodnější doba pro provedení prvního elektrokardiogramu je novorozenecké období (1. měsíc života). Ve většině případů nejsou poruchy rytmu doprovázeny změnami celkového stavu dítěte a nemusí být včas diagnostikovány, což může vést k závažným následkům.