Pomalé vaření kuřecího vývaru z kostí pomáhá extrahovat kolagen, želatinu a minerály, které pomáhají zlepšit strukturu pokožky.
Denní konzumace kuřecího vývaru nepřináší mnoho zdravotních výhod, ale vývar z kuřecích kostí ano. Kolagen a aminokyseliny, které obsahuje, mohou pomoci zlepšit stav pokožky zejména s přibývajícím věkem, píše portál healthdigest.com.
„Zatímco běžný kuřecí vývar i vývar z kostí poskytují pokrmům vlhkost, některé živiny a příjemnou chuť, vývar z kostí má tendenci poskytovat významnější přínosy, zejména pokud jde o obsah kolagenu,“ vysvětlila certifikovaná odbornice na výživu Steph Grasso.
Podle ní pomalý proces vaření vývaru z kostí pomáhá extrahovat nejen kolagen, ale také další prospěšné živiny, želatinu a minerály, které pomáhají zlepšit strukturu pokožky a celkové zdraví.
Článek poukazuje na to, že s přibývajícím věkem se kvalita kolagenu a jeho produkce v těle zhoršuje. A to se může projevit oslabením svalů, bolestmi svalů, ztuhlými klouby a šlachami a vrásčitou pokožkou.
Co je dobré v kuřecím vývaru
Grasso zdůraznil, že kolagen ve vývaru z kostí obsahuje aminokyseliny jako glycin, prolin a hydroxyprolin, které zvyšují jeho produkci v těle.
„Tyto aminokyseliny také pomáhají při hojení ran a obnově kůže, takže kostní vývar je skvělým doplňkem stravy každého člověka pro zdravější pleť,“ dodala.
Uvádí se také, že vývar z kostí se ukazuje jako slibný i v jiných oblastech zdraví. Například některé živiny v kuřecím a zeleninovém vývaru z kostí mohou starším lidem pomoci zpomalit postup osteoporózy. Výzkumný článek z roku 2024 v časopise Journal of Food Science dospěl k závěru, že kuřecí a zeleninový vývar z kostí obsahuje chondroitin sulfát a hyaluronan, které mohou snižovat odbourávání kostí. A podle článku v časopise Medicina z roku 2021 může vývar z kostí také snižovat zánět ve střevech.