V Německu jsou zákony a předpisy pro všechny občany poměrně přísné a podrobné. Šéfredaktor zjišťuje, proč se v Německu nemůžete v noci sprchovat.
Proč se v Německu nemůžete v noci sprchovat – jednoduché, ale geniální / Koláž Glavred, foto: pixabay, depositphotos.com
V Německu platí přísná pravidla týkající se hladiny hluku, která jsou považována za součást obecných pravidel pro obytné budovy a bytové domy. Cílem těchto pravidel je zajistit klid a ticho pro všechny obyvatele, zejména v nočních hodinách. Jedním z aspektů těchto předpisů jsou takzvané „hodiny nočního klidu“ (Nachtruhe), které obvykle trvají od 22:00 do 6:00 hodin. Dr. Danny Ward, lékař z univerzity ve švýcarské Basileji, na svém kanálu na YouTube vysvětluje, jak fungují.
Pokud máte zájem dozvědět se více o zajímavých zvycích a zákonech různých zemí v Evropě i ve světě, doporučujeme náš materiál: Překvapivé, ale důmyslné: Proč si v Německu nemůžete zatopit v autě ani v zimě.
Proč v Německu nemůžete v neděli nic dělat.
V neděli je v Německu většina obchodů zavřená, lidé jsou zticha a ulice vypadají opuštěně. Tomuto jevu se říká „Ruhezeit“, což v překladu znamená „čas klidu“. Tehdy je v neděli (a ve všední dny po 22:00) ze zákona zakázáno dělat hluk.
„Některé německé spolkové země mají zákony, které nařizují, kdy můžete a kdy nemůžete dělat hlasitý hluk. V Německu, stejně jako v mnoha zemích kontinentální Evropy, žije velké množství občanů v pronajatých středně vysokých bytových domech, takže ohledy na hluk jsou mimořádně důležité,“ upozorňuje Danny Ward.
Podle něj to znamená, že v těchto chvílích by hladina hluku v bytě neměla překročit 50 decibelů.
Podívejte se na video o tom, co je Ruhezeit v Německu:
„Pokud žijete v řídce osídlené oblasti a nemáte žádné sousedy, tato pravidla téměř jistě nebudou přísně dodržována. Pokud však pravidla porušíte a budete mít chuť vyprat si prádlo nebo se osprchovat ve dvě hodiny ráno, můžete docela dobře očekávat návštěvu městské policie (Ordungsamt), případně místní policie, za což vám hrozí pokuta,“ varuje ve videu.
Pokud vás zajímá více informací o zajímavých zákonech a nařízeních v jiných zemích světa, doporučujeme náš článek: Pokuta 1000 eur: Proč nesmíte ve Švýcarsku spláchnout záchod po 22:00.
Kdo je Danny Ward
Danny James Ward je vědec, blogger a autor kanálu YouTube „Knowledgica“, na kterém vypráví o zajímavých vědeckých faktech a pravidlech z celého světa. Danny je držitelem doktorátu a žije ve švýcarské Basileji. Pracuje v Biocentru Basilejské univerzity v oddělení biologie infekcí.
Co v Německu nemůžete dělat v noci
Podle portálu Mnichovské oko platí základní pravidlo, že můžete dělat hluk až do běžné hlasitosti v místnosti (do 50 decibelů), ale cokoli hlasitějšího je zakázáno. Zde je seznam zvuků, které jsou během Ruhezeit velkým „ne“:
- Používání vysavače;
- Mytí auta;
- Sekání trávy;
- Jakékoli zahradní práce s hlasitým elektrickým nářadím;
- Stavební práce s hlasitým elektrickým nářadím;
- Foukače listí;
- Sněhové frézy;
- Vodní čerpadla; Vodní čerpadla;
- Přehrávání hlasité hudby;
- pořádání večírků nebo schůzí s hlasitým hlukem;
- Bouchání kladivem.
Stojí za zmínku, že někteří pronajímatelé mohou stanovit další hluková omezení, například zákaz mytí nádobí nebo sprchování během Ruhezeit.
„To, jak přísně jsou vymáhána, záleží na domovním řádu,“ upozorňují němečtí novináři.
Jaké jsou tresty za porušení „hodin nočního klidu“ v Německu
Novináři z Aussiedlerbote upozorňují, že spory v této věci často projednávají německé soudy.
„Například okresní soud v Rottenburgu zastává názor, že sprchování a koupání v noci v bytovém domě může být v zásadě zakázáno mezi 22:00 a 6:00 v souladu s vnitřním řádem bydliště,“ uvádí se v materiálu.
V mnoha městech a obcích byste také měli dodržovat zákonem stanovené „hodiny nočního klidu“ – ty obvykle trvají od 13:00 odpoledne do 15:00 (v sobotu do 12:00).
„V této době je zakázáno zapínat sekačky na trávu, vrtačky a jiné hlasitě běžící spotřebiče nebo hrát na hudební nástroje. Od 17.00 hodin musí být všechna zvláště hlasitá zařízení vypnuta. A od 20.00 hodin je zakázáno například vhazovat skleněné nádoby do sběrného kontejneru na sklo,“ upozorňuje DW.
Co je známo o Deutsche Welle (DW)
Deutsche Welle (doslova „Německé vysílání“) je německá státní rozhlasová a televizní stanice, která vysílá do zahraničí. Je součástí veřejnoprávní televize ARD. Správní rada sídlí v Bonnu, televizní divize DW-TV sídlí v Berlíně. Deutsche Welle vysílá rozhlasové a televizní programy a má internetovou nabídku ve třiceti jazycích, včetně ukrajinštiny, uvádí Wikipedie.
Němec Josiah Greenbrier navíc v komentáři k problematice nočního hluku v Německu na fóru Quora poznamenává, že za porušení domovního řádu lze dokonce čelit vystěhování.
„Němci obecně pronajímají mnohem více než lidé v anglicky mluvícím světě: tři čtvrtiny Němců žijí v pronajatých domech, takže taková pravidla mají mnohem větší váhu. Domovní řád to může ještě více omezit přidáním času mezi 13:00 a 15:00 (kvůli odpolednímu spánku malých dětí). V takových případech pronajímatel provinilého nájemníka varuje a hrozí mu vystěhováním,“ uvedl.
Co je to Quora
Quora je webová stránka se sociálními otázkami a odpověďmi a online tržiště znalostí se sídlem v Mountain View v Kalifornii. Byla založena 25. června 2009 a veřejně přístupná byla 21. června 2010. Uživatelé mohou spolupracovat úpravou otázek a komentováním odpovědí jiných uživatelů. Podle Wikipedie měl web v roce 2020 300 milionů návštěvníků měsíčně.
Podle německého portálu „HowToAbroad“ mohou být navíc v obytných oblastech hlučné práce, jako je vrtání nebo bourání kladivem po 22:00, považovány za přestupek proti veřejnému pořádku.
„Je důležité provádět hlasité ruční práce během dne nebo v povolených časech, abyste se vyhnuli pokutám ve výši až 5 000 eur,“ shrnuje článek.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.