Existuje metoda s mandarinkovou kůrou, která nejen krásně čistí povrchy, ale také naplní dům citrusovou vůní.
Zkopírovaný odkaz
Proč lít ocet na mandarinkové slupky / Koláž: Glavred, foto depositphotos.com
Jak můžete použít mandarinkové slupky:
- Zajímavý způsob čištění s výhodami a dobrou chutí
- Návod, jak odradit zvířata od vašich oblíbených váz nebo dokonce od vánočního stromku.
Ti, kteří vědí, jak s výhodou použít slupky z mandarinek, je nikdy nevyhazují jen tak. Tyto voňavé zbytky mohou být v domácnosti skutečným přínosem.
Několik praktických nápadů, jak využít mandarinkové slupky, vypráví Glavred s odkazem na zdroj Ukr.Media.
Dříve také vyprávěl, za jakým účelem zkušené hospodyňky vaří vejce spolu s citronem. Existuje jednoduchý kulinářský trik bez problémů.
Co se dá vyrobit z mandarinkové kůry?
Zde je několik užitečných nápadů na využití mandarinkových slupek:
- Voňavé čisticí utěrky. K vytvoření účinného čisticího prostředku s příjemnou vůní budete potřebovat mandarinkové slupky, ocet, vodu a sklenici. Slupky vložte do sklenice, zalijte stejným dílem vody a octa, uzavřete a nechte 2 dny působit. Poté do tohoto roztoku namočte utěrku z mikrovlákna a použijte ji k čištění. Tento přípravek nejen dokonale vyčistí povrchy, ale také naplní dům citrusovou vůní.
- Ochrana pokojových rostlin před domácími zvířaty. Pokud vaši chlupatí mazlíčci rádi okusují listy rostlin nebo vyhrabávají zeminu v květináčích, mohou jim pomoci slupky z mandarinek. Jednoduše je položte na povrch zeminy v květináčích – citrusové aroma bude pro zvířata nepříjemné a odradí je.
Další zajímavé tipy:
Jak se pěstují mandarinky?
Sazenice mandarinek se vysazují do směsi drnu, listnaté půdy, humusu s kravským hnojem a pískem (2:1:1:1:1:1:1:1). V budoucnu by se mladé stromky měly přesazovat každoročně, plodící – ne častěji než jednou za 2-3 roky. Přesazování se provádí před začátkem aktivního růstu, po skončení této fáze se nedoporučuje rostliny přesazovat. Při přesazování by se neměla ničit zemní hrouda. Je nutné zajistit dobrou drenáž. Kořenový krček stromku v novém květináči by měl být ve stejné úrovni jako ve starém, píše Wikipedie.
V létě a na jaře zalévejte hojně 1-2x denně teplou vodou, od října zálivku omezte, v zimě zalévejte mírně, 1-2x týdně a také teplou vodou. Půda se nesmí přesušit, protože to vede ke kroucení a opadávání listů, navíc rostlina může shodit plody. Na druhou stranu nezapomínejte, že mandarinky odumírají kvůli nadměrné vlhkosti.
V první polovině léta se používá hnojivá zálivka, která zvyšuje cukernatost plodů a snižuje hořkou chuť, která je jim vlastní při pěstování v místnostech. Mandarinka potřebuje hnojení tím více, čím je starší a čím déle je v jedné nádobě. Hnojivo se používá po zalévání.
Při dodatečném umělém osvětlení by se stromy měly hnojit i v zimě. Pro mandarinky se doporučují organická hnojiva (zředěný kravský hnůj) a kombinovaná minerální hnojiva; v květinářstvích se prodávají také speciální hnojiva pro citrusy.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.