Pravidelné čištění kotle může váš spotřebič uchránit před závažnými poruchami a dokonce i před zkratem a výbuchem. Společnost Glavred zjistila, kdy je třeba kotel vyčistit.
Proč může kotel explodovat – kdy vyčistit kotel / Collage Glavred, foto: screenshot z videa,
Čištění kotle je důležitým postupem pro zajištění bezproblémového provozu zařízení a zachování jeho účinnosti. Hlavním účelem čištění je odstranění vodního kamene a dalších usazenin, které se v kotli mohou časem vytvořit. Kromě toho může bez čištění začít kotel pracovat nesprávně, zejména voda v něm bude déle ohřívat. To je uvedeno ve vzduchu „Snidanku z 1+1“.
Kdy je třeba kotel vyčistit
Mistr v čištění kotlů, inženýr Vladimír Čečko, uvedl, že kotle by se měly čistit alespoň jednou ročně. Podle něj se kotle bez čištění mohou stát nebezpečnými a způsobit nejrůznější infekce.
„Během jeho (kotle – pozn. red.) provozu se nashromáždí spousta odpadků. Tyto odpadky pak jdou s vodou na čištění zubů a mytí obličeje. Navíc se v kotli množí bakterie zvaná legionella,“ řekl předák.
Pokud vás zajímá více informací o základních pravidlech používání kotlů, doporučujeme náš článek: Jak se vyhnout poruchám kotlů: 8 rad, které by měl znát každý.
Dodává, že kotel může během roku nasbírat několik kilogramů nečistot a vodního kamene, proto spotřebovává více elektřiny a může se pokazit.
„Samotné topné těleso může prasknout – pak dojde ke zkratu vody,“ varuje Vladimir.
Podívejte se na video o tom, proč byste měli svůj kotel čistit:
Jak chránit svůj kotel
Pro lepší ochranu spotřebiče doporučuje technik čištění a oprav kotlů vyměnit současně s čištěním i hořčíkovou anodu.
„Je potřeba chránit železný kotel před korozí,“ poznamenává Vladimír.
Dodává, že pokud se kotel pravidelně čistí, mohou výrobci zařízení prodloužit jeho záruční dobu.
Jak poznat, že kotel potřebuje vyčistit
Technik upozornil na hlavní důvody, které mohou naznačovat, že kotel potřebuje vyčistit:
- kotli trvá dlouho, než ohřeje vodu;
- kotel má zvýšenou spotřebu elektrické energie.
Jaká je optimální teplota vytápění pro kotel
Vladimír Čečko poznamenal, že hlavní příčinou znečištění kotle je voda. Poznamenal také, že optimální teplota ohřevu kotle, aby se zabránilo růstu bakterií, by se měla pohybovat mezi 75 a 80 stupni Celsia.
Může kotel explodovat
Kromě toho inženýr poznamenal, že kotel může explodovat i v důsledku dlouhodobé kontaminace.
„Pokud se kotel nevyčistí, může explodovat a přitom vyhodit do povětří stěny. K výbuchu dojde v důsledku nadměrného tlaku, který v kotli vzniká. Voda vytváří v kotli tlak, který způsobuje přetlak. Každý kotel má pojistný ventil, který má uvolnit přetlak, ale pokud je zanesený a nebyla provedena údržba, nemusí být schopen zvládnout svůj úkol. Jak se voda ohřívá – rozpíná se, čímž vzniká dodatečný tlak a plášť kotle ho nemusí vydržet,“ varuje technik.
Jak vyčistit kotel bez jeho demontáže – obecné informace
Čištění kotle bez jeho demontáže může být náročnější, ale je možné. Zde je několik kroků, které vám mohou pomoci:
- Vypněte kotel a odpojte přívod elektřiny. Je to důležité z bezpečnostních důvodů.
- Připravte si čisticí prostředek na čištění. Lze použít ocet nebo kyselinu citronovou. Čistící prostředek zřeďte ve vodě podle pokynů na obalu.
- Nastavte kotel na ohřev vody. Přidejte roztok do vody v bojleru.
- Roztok nechte působit několik hodin nebo přes noc. To umožní roztoku proniknout do usazenin a rozpustit je.
- Kotel propláchněte. Poté odstraňte usazeniny a nečistoty měkkým kartáčem nebo houbou.
- Kotel znovu propláchněte. Ujistěte se, že jsou odstraněny všechny zbytky čisticího prostředku.
- Zapněte kotel a nechte jej několik cyklů běžet na plný výkon. To pomůže propláchnout systém.
Pokud máte zájem dozvědět se více o tom, jak správně vypustit kotel, doporučujeme přečíst si tento článek: Jak vypustit kotel: jednoduché metody dostupné pro každého.
Tyto kroky vám pomohou udržet kotel v čistotě a zajistit jeho efektivní provoz. Pokud však máte jakékoli pochybnosti nebo potřebujete podrobnější pokyny, je lepší obrátit se na servisního technika spotřebičů.
Co víte o kotlích
Kotel je teplosměnné zařízení pro ohřev vody párou nebo horkou vodou v systémech zásobování teplem a horkou vodou, například při tepelné úpravě ropného ložiska. Kotel může být podle Wikipedie zabudován do kotle nebo může stát samostatně.
Kotle se používají v teplárnách k ohřevu vody na teplotu až 150 °C, která se používá k vytápění.
Domácí kotel ohřívá vodu na teplotu vyšší, než je pro domácnost příjemné, a proto poskytuje více teplé vody, než je její objem. Objem vody na výstupu zahrnuje kromě objemu teplé vody z kotle také objem studené vody z vodovodního systému, který snižuje teplotu vody na výstupu z baterie na přijatelnou teplotu. Objem studené vody lze určit vydělením rozdílu mezi teplotou vody v kotli a na výstupu rozdílem mezi teplotou studené vody a teplotou vody na výstupu a vynásobením výsledku dělení objemem kotle.
K ohřevu vody lze použít elektrickou energii nebo energii spalování. V domácím smyslu je bojler akumulační typ ohřívače vody, ve kterém je pracovní objem ohřáté vody neustále skladován. Zařízení akumulačního typu vyžadují menší výkon zdrojů energie, protože ohřev probíhá po dlouhou dobu. Na Ukrajině jsou rozšířeny elektrické bojlery a bojlery na pevná paliva, zatímco zásobníkové ohřívače na zemní plyn se používají mnohem méně často.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.