Není třeba se fixovat na čísla a strach z neúspěchu
Certifikovaná běžecká trenérka Kristen Hislopová vyjmenovala šest chyb souvisejících s běháním, kterých bychom se měli okamžitě vzdát.
„Běhání je prospěšné z mnoha důvodů. Je fenomenální pro kardiovaskulární zdraví… Studie také ukazují, že kolena a kyčle běžců jsou zdravější než u těch, kteří neběhají. Mýtus, že běh škodí kolenům, byl již mnohokrát vyvrácen. Víme také, že pohyb prospívá lidem s artritidou,“ poznamenala trenérka ve svém článku na webu eatthis.com.
Navíc, jak dodala odbornice, běhání dostává lidi ven a pobyt v přírodě prospívá duševnímu zdraví.
„K tomu, abyste začali běhat, nepotřebujete žádné velké vybavení a ani žádný velký trénink. Pro ty, kteří počítají kalorie, běh spaluje více než jiné druhy cvičení. A konečně, běhání je zábava. Ti, kteří tvrdí, že není, ho prostě nezkusili. Existují však určité návyky, které mohou běhání uškodit,“ upozornila Kristen Hislopová.
Na seznam běžeckých chyb zařadila např:
- Běhání do vyčerpání o víkendech. Příliš mnoho lidí odkládá trénink na víkend a pak se snaží během několika dnů naběhat příliš mnoho kilometrů.
- Běhání v nevhodné obuvi. Měli byste si vybrat boty, které vyhovují vašemu běžeckému stylu, terénu, ve kterém běháte, a vaší vlastní biomechanice.
- Běhejte pouze v jednom páru bot. Pěna v moderních běžeckých botách se musí zotavit (v průběhu 24 hodin). Pokud budete běhat každý den ve stejných běžeckých botách, nebudou poskytovat stejný krok a dlouho nevydrží.
- Při běhu vždy poslouchejte hudbu nebo ji neposlouchejte nikdy. Hudba může rozhodně pomoci s kadencí, motivací a vnímanou námahou. V závislosti na místě, kde běžíte, však může být poslech hudby se sluchátky na uších nebezpečný.
- Upínání se na čísla. Zdravě se soustřeďte na data.
- Strach ze selhání. Příliš mnoho lidí se na maratony nepřihlásí. Nechtějí být poslední nebo nesplnit určitý čas. Vytvořte si vlastní procesní cíl, abyste se cítili úspěšní bez ohledu na výsledek.