Kameny vyplňují prostor mezi pražci, kolem nich a pod nimi.
Proč jsou na kolejích kameny / Foto: pixabay.com
Mnozí z nás se při pohledu na železniční tratě ptají, proč jsou pod kolejemi umístěny kameny. Jsou tam z nějakého důvodu.
Ujasněme si, jaké kameny se na železnici používají a k čemu jsou potřeba.
Hlavní funkce podsypu
Kameny umístěné podél železničních tratí se nazývají podsyp a jejich hlavní funkcí je udržovat pražce a kolejnice ve správné poloze. Pražce se pokládají kolmo ke kolejím a zajišťují stabilitu kolejnic, píše Channel 24.
Kameny vyplňují prostor mezi pražci, kolem nich a pod nimi a vytvářejí stabilní konstrukci, která dokáže udržet váhu vlaků a vibrace vznikající při jejich pohybu.
Proč jsou na kolejích potřeba pražce?
Dřevěné železniční pražce jsou výrobky, které jsou tyčemi položenými na podkladní vrstvě železniční trati. Přebírají tlak, který vlak vyvíjí na kolejnice.
Proč leží mezi železničními kolejemi kameny? Odpověď je jednoduchá: brání posunu kolejnic a pražců. Bez podsypu by se zejména vlivem gravitace a vlakové dopravy mohly pražce posunout, což by vedlo k nehodám a poruchám.
Jaký druh kamene se na železnici používá?
Ne každý kámen je vhodný pro použití jako podsyp. Hladké kameny, jako jsou oblázky, nedrží svou polohu při vibracích, které vznikají při jízdě vlaků.
V tomto ohledu se upřednostňují ostré, hranaté kameny. Takové kameny se lépe drží a zůstávají na svém místě i při silných vibracích. Díky tomu zůstávají kolejnice a pražce nehybné a nedeformují se při zatížení.
Další funkce podsypu
Kromě hlavního úkolu udržovat kolejnice a pražce na místě má podsyp i další funkce. Například zabraňuje růstu rostlin na železničních kolejích. Pokud pod kolejnicemi začne růst tráva nebo jiné rostliny, může dojít k rozvolnění půdy a narušení stability kolejí.
Další důležitou funkcí podsypu je ochrana před vodou. Kameny pomáhají odvádět vodu, což zabraňuje erozi půdy pod kolejemi. To má zásadní význam pro bezpečnost vlaků, protože nadměrná vlhkost může vést k deformaci kolejnic a nehodám.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.
Co to je za paskvil? V tom článku je jedna hovadina vedle druhé.