Psycholog pojmenoval 5 „chyb v myšlení“, které ničí psychiku člověka

Pokud se člověk přistihne, že myslí na nejhorší možný výsledek nějaké site, může být problém v jeho vnímání.

Psycholožka pojmenovala 5 „chyb v myšlení“ / koláž: My, foto: depositphotos.com, screenshot kanálu YouTube „Psychologist Elena Blotskaya“

Dozvíte se:

  • Jaká je obranná funkce myšlení
  • Pět „chyb myšlení“: co to je

Lidský mozek si během evoluce vyvinul ochranné způsoby myšlení, aby nás v případě nebezpečí ochránil. V současné době nás však tyto předpojaté myšlenky o tom, co by se mohlo pokazit, negativně ovlivňují a mohou být škodlivé pro naše duševní zdraví. Jak píše psycholog Mark Travers v článku pro časopis Forbes, vyplatí se tyto chyby v myšlení včas rozpoznat a zjistit, jak je nahradit zdravějšími vzorci myšlení, které negativitu podporují, nikoli posilují.

Autorka kanálu na YouTube „Psycholožka Elena Blotskaya“ také prozradila, jak se zbavit katastrofického myšlení.

Pokud se zajímáte o psychologii úspěchu, může pro vás být užitečné: Příčiny lidské chudoby: co vede k chudobě.

1. Vaše mysl dochází k nejhorším možným závěrům

Pokud se přistihnete, že v jakékoli siti přemýšlíte o nejhorším možném výsledku, problém může být ve vašem vnímání. Jedná se o typ chyby myšlení, kterému se říká katastrofizace.

Jakmile začnete o věcech přemýšlet tímto způsobem, můžete pociťovat zvýšenou úzkost, strach z neúspěchu a vyhýbat se sitím, které by vás měly stimulovat nebo být pro vás výzvou. A studie z roku 2016 ukazuje, že katastrofické myšlení může být dokonce spojeno s poruchami duševního zdraví, jako je panika, fobie, zdravotní úzkost, OCD, posttraumatická stresová porucha, chronická bolest a poranění mozku.

2. Všechno vidíte černobíle

„Černobílé myšlení“ je kognitivní zkreslení, při kterém máte tendenci vidět site, lidi nebo výsledky v extrémech. Vše je buď dobré, nebo špatné a myslíte si, že neexistuje žádná šedá zóna.

Tento rigidní způsob myšlení však neponechává žádný prostor pro nedokonalosti, které jsou lidem vlastní a jsou nezbytné pro skutečný růst a pokrok. Tento styl myšlení může způsobit frustraci, zklamání a emoční nestabilitu.

3. Berete si věci osobně

Například kritika kolegy může souviset spíše s jeho nevyspáním nebo osobními problémy než s vámi, ale častou chybou v myšlení je, že si vše, co je nám řečeno nebo uděláno, bereme osobně.

Brát si věci osobně může vést k přehnanému přemýšlení, pocitu viny a nízkému sebevědomí, proto je důležité s tímto zlozvykem bojovat. Pomoci může sebedistancování – mentální odpoutání se a vnímání svých zážitků, jako by se děly někomu jinému.

4. Ze svých neúspěchů obviňujete druhé

Obviňování druhých z promarněných příležitostí je kognitivní zkreslení, které brání růstu a brání vám v rozvoji. Přebírání odpovědnosti za to, co se ve vašem životě děje, svědčí o vaší zralosti, dává vám větší kontrolu nad vaším životem a umožňuje vám poučit se z chyb. Přesouvání viny zároveň jen oslabuje vaši schopnost řešit problémy a nacházet řešení.

5. Odfiltrujete pozitivní

Tato chyba myšlení spočívá v tom, že se soustředíte pouze na negativní aspekty site a ignorujete ty pozitivní. Můžete například pravidelně ignorovat pochvaly nebo bagatelizovat své úspěchy. Tento vzorec chování může přispívat k pocitu nedostatečnosti, nízkému sebevědomí a dokonce k depresi. V boji proti tomu je důležité oslavovat malá vítězství, uznávat své schopnosti a úsilí a záměrně se zaměřovat na pozitivní zpětnou vazbu a pokroky.

Podívejte se na video o tom, jak se zbavit katastrofického myšlení.

Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Loděnice Ostrava

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: