Jedna důležitá věc, kterou kočka udělá, když se omluví: jak se kočky cítí provinile

Glavred zjišťoval, zda se kočky mohou cítit provinile za své činy a jak se tato zvířata mohou omluvit svým majitelům.

Cítí kočky vinu – jak se kočka omlouvá člověku / Collage Glavred, foto: screenshot z videa

Kočky necítí vinu tak jako lidé. Protože jsou to velmi zvídavá zvířata, kočky zlobí velmi často. Mohou převracet šperky, močit, kam nemají, nebo poškrábat cokoli v dosahu. Pro kočky je to normální chování, protože své prostředí a předměty v něm považují za své. Odbornice na zoologické zahrady Miren Azurmendiová hovořila s portálem AnimalWised o tom, zda kočky cítí vinu vůči lidem a jak se mohou omluvit.

Cítí kočky vinu

Miren Azurmendi upozorňuje, že kočky, stejně jako jiná zvířata, cítí vinu jinak než lidé. Pocit viny je komplexní emoce související s uvědomováním si sebe sama, morálkou a chápáním dobra a zla. Přestože jsou kočky inteligentní a mají řadu emocí, jejich chování se řídí především instinktem, naučenými asociacemi a okamžitými okolnostmi.

„Pokud kočka projevuje chování, které můžeme interpretovat jako pocit viny, je to obvykle reakce na reakci lidského opatrovníka. Například pokud kočka převrhne vázu a její majitel jí vynadá, může projevit submisivní řeč těla nebo se vyhnout očnímu kontaktu. Toto chování je pravděpodobně spíše reakcí na tón a řeč těla majitele než na pocit viny, jako je tomu u lidí,“ upozorňuje.

Pokud máte zájem dozvědět se více o tom, co je potřeba k tomu, abyste se spřátelili s kočkou, doporučujeme náš materiál: Stačí jeden výraz obličeje: Stalo se známo, jak se rychle spřátelit s kočkou.

Zooexpert zdůrazňuje, že kočky si dokážou spojit předměty s konkrétními lidmi, ale nechápou pojem vlastnictví. Předměty v jejich prostředí jim patří, takže nevidí důvod se omlouvat, pokud je poškodí.

„Pocit vlastnictví koček můžeme pozorovat na jejich chování, když značkují. Kočky neznačkují pouze předměty, jako jsou pohovky a postele, ale také svou lidskou rodinu. Je to součást komunikačního systému, který se liší od našeho. Kočky necítí vinu jako složité lidské emoce, takže nemají potřebu se omlouvat,“ dodává Miren Azurmendi.

Co je to kočičí omluva?

Odborník ze zoologické zahrady upozorňuje, že kočky nemohou cítit vinu stejně jako my, ale projevují chování, které se může podobat omluvě.

„Je to reakce na naučené asociace, které si vytvářejí jako společenská zvířata. Postupem času se kočka naučí hranice toho, jaké chování je přijatelné a jaké nepřijatelné. Vytvoří si také asociace s lidským chováním, aby pochopily, co se jim člověk snaží sdělit,“ říká Miren Azurmendi.

Dodává, že chování, které používají k uklidnění lidí, je stejné jako u jiných zvířat. Jedná se o tzv. uklidňující signály, které jsou velmi důležité pro řešení konfliktů v přírodě.

„Kočky dávají uklidňující signály, aby zabránily rvačkám, ukázaly dominanci nebo se ucházely o partnera. Některá jednání, která vnímáme jako omluvy, jsou ve skutečnosti uklidňující signály, které pomáhají předcházet rvačkám,“ shrnuje Miren Azurmendi.

Jak se kočky omlouvají

Zoo expert Miren Azurmendi hovořil o hlavních typech omluv, kterými si kočka může získat zpět lidskou náklonnost.

  • Opatrné přiblížení se k vám – Opatrným přiblížením se k vám se sklopenou hlavou, sklopenýma ušima a ocasem mezi tlapkami vám kočka dává najevo svou podřízenost. Jedná se o jeden z nejzřetelnějších uklidňujících signálů, který kočky používají ke komunikaci s ostatními kočkovitými šelmami a který ukazuje touhu po usmíření.
  • Vyhledávání fyzického kontaktu – To je, když si k vám lehnou nebo si sednou. Tímto způsobem vám „dávají svolení“, abyste je pohladili. Chtějí vám dát najevo, že jsou vám nablízku, abyste mohli udržovat pozitivní vztah, který se jim tak líbil.
  • Vyhýbání se očnímu kontaktu – V komunikaci koček je upřený a dlouhotrvající pohled pozvánkou k boji. Z tohoto důvodu se kočka bude vyhýbat očnímu kontaktu se svým ošetřovatelem, zatímco zůstane v těsné blízkosti. Tím dává najevo, že si chce udržet vzájemné pouto.
  • Přinášejí vám dárky – kočky mohou svým majitelům přinášet „dárky“ v podobě kořisti (například mrtvých hlodavců nebo hmyzu).
  • Tření o vás – to, co se jeví jako kočičí omluva, se může projevit fyzickým kontaktem, často ve formě tření.
  • Mžourání a vrnění – když si kočky všimnou, že se zlobíte, pravděpodobně přimhouří oči a zamručí, aby daly najevo svou podřízenost.
  • Tiché mňoukání se zdviženým ocasem – v tomto případě s vámi naváže nesmělý oční kontakt a přiblíží se k vám velmi opatrně. Pokud ve vašem výrazu tváře a řeči těla uvidí známky souhlasu, mňouknutím vás povzbudí. Při tom bude mít ocas vztyčený, ale uvolněný. Toto chování je velmi časté u asijských plemen koček, jako jsou siamské kočky, které jsou známé svou schopností hlasového projevu.

Podívejte se na video o tom, jak kočky cítí vinu:

Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Loděnice Ostrava

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: