Glavred zjišťuje, proč zkušení zahradníci nevyhazují kávovou sedlinu a proč může být užitečná pro zvýšení výnosů.
Hnojivo z kávové sedliny – jaké je využití kávové sedliny / Collage Glavred, foto: screenshot z videa, depositphotos.com
Na kávě si rádi pochutnávají nejen lidé, ale i rostliny. Zvláště užitečná je pro ně kávová sedlina, která zůstane po uvaření kávy. Kávovou sedlinu se tedy nevyplatí vyhazovat, je výborným hnojivem pro rostliny. V pořadu Snídaně z 1+1 to řekl zahradník Pavlo Demjančuk.
Proč je kávová sedlina užitečná pro rostliny
Je známo, že kávová sedlina obsahuje velké množství minerálů a stopových prvků i po tepelné úpravě. Kávová sedlina je vhodná pro naprosto všechny zeleninové a zahradní rostliny. Obsahuje dusík, fosfor, draslík a vápník.
Dusík je zodpovědný za růst rostlin. Fosfor stimuluje vývoj kořenového systému. Vápník je zodpovědný za vývoj a výživu listů a kořenů. Draslík zajišťuje odolnost rostliny vůči chladu a mrazu.
Pokud máte zájem dozvědět se více o prospěšnosti kávy pro lidský organismus, doporučujeme náš materiál: Káva jako lék: lékař nám prozradil, před jakými smrtelnými nemocemi nás nápoj může zachránit.
Díky draslíku v rostlině posiluje imunitu vůči nemocem. Draslík pomáhá rostlině dobře přečkat zimu. Kromě toho obsahuje kávová sedlina také sacharidy, železo, měď a další stopové prvky a vitamíny pro rostliny.
Pavel Demyanchuk poznamenává, že káva se dokonale přizpůsobí každé půdě. Kávová sedlina přidaná do půdy ji výrazně kypří. Půda se stává kyprou a vzdušnou, což napomáhá lepšímu pronikání ke kořenům keře.
Podívejte se na video o tom, proč je kávová sedlina dobrým hnojivem pro rostliny:
Jak krmit rostliny kávovou sedlinou
Kávovou sedlinu můžete přidávat do kompostu nebo do vody na zavlažování nebo ji rozptýlit kolem rostlin. Pro keře a křoviny je doporučená dávka 3 šálky kávové sedliny, která by měla být rovnoměrně rozptýlena kolem trvalek a důkladně promíchána.
Sušená kávová sedlina rozprostřená na povrchu půdy ve dvou až třícentimetrové vrstvě je vynikajícím mulčem. Dlouhodobě udržuje vlhkost, která se z půdy po zalévání nebo dešti odpařuje, zabraňuje tvorbě půdní krusty a eliminuje potřebu kypření.
Podle zahradníka Pavla Demyanchuka lze tento způsob hnojení používat maximálně jednou měsíčně.
Ochrana proti mravencům a slimákům
Někteří zahrádkáři navíc upozorňují, že kávová sedlina odrazuje slimáky a plže. Mravenci totiž vůni kávy nemají rádi. Zároveň žížaly mají rády kávové hnojivo.
Autorka YouTube kanálu „Sad i Sadivnik“ Valentina z Prikarpatska poznamenává, že pokud jsou v půdě žížaly, znamená to, že se zde dobře cítí i užitečné půdní mikroorganismy. Do kompostovacích jam se přidává kávová sedlina. Podporuje rychlejší zrání kompostu a obohacuje ho o hořčík.
Zároveň nedoporučuje používat jako hnojivo pro rostliny kávu, která byla nedávno namleta a nebyla uvařena.
„Takový prášek může kvůli vysoké koncentraci dusíku vážně poškodit kořeny rostlin. Aby se kávová sedlina dobře skladovala, musí být vysušená. Kávová sedlina sušená v troubě vydrží dlouho a neplesniví,“ uzavírá zahradník.
Podívejte se na video, jak správně používat kávovou sedlinu jako hnojivo:
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.