Ukázalo se, že většinu kalorií spálíte i bez cvičení!
Znáte ten pocit, když jste zkonzumovali něco kalorického a pak si chcete „odpracovat“ dobroty v posilovně? Stojí to za to? Odpověď na tuto otázku přináší RBC-Ukrajina s odkazem na příspěvek trenéra Viktora Mandzyaka na Facebooku.
Je opravdu nutné „cvičit“ s jídlem?
Otevření velkého 120gramového balíčku chipsů? Vězte, že obsahuje asi 600 kalorií. Nezní to děsivě, ale abyste tuto energii spálili, museli byste například uběhnout 9 kilometrů, cvičit 120 minut jógu nebo 2 hodiny chodit svižným tempem. Stojí to za to? Mandziak říká, že ne.
Myšlenka spalování kalorií spotřebovaných cvičením se zdá být logická, ale ve skutečnosti nefunguje tak dobře, jak se zdá.
Kompenzační „odpracování“ jídla je jedním z příznaků bulimie. Lidé trpící touto poruchou se po přejídání snaží kompenzovat to, co zkonzumovali, nadměrným cvičením, zvracením nebo užíváním projímadel. To je nebezpečná past, do které byste neměli spadnout.
Nadměrné cvičení není řešením. Cvičení je třeba dávkovat. Pokud se budete snažit „odpracovat“ každé sousto jídla, můžete se vyčerpat a získat vážné zdravotní problémy.
Kam se ztrácejí kalorie, když neběháte maratony?
Ukázalo se, že většinu kalorií spálíte i bez tréninku!
Zde je několik zajímavých faktů.
- Tělo neustále vydává energii. I když jen ležíte na pohovce, vaše srdce, plíce, mozek a všechny orgány pracují, což znamená stovky spálených kalorií.
- Srdce a ledviny spotřebují dohromady asi 240 kalorií denně.
- Mozek je skutečné energetické monstrum! Denně „sežere“ asi 350 kalorií.
- I v klidu spálí tělo za noc asi 600 kalorií.
- Jakýkoli pohyb představuje energetický výdej. I při chůzi po bytě nebo cestě do práce spálíte značnou část denních kalorií.
Mimochodem, i u sportovců představuje cvičení pouze 10 % jejich denního energetického výdeje. To znamená, že ani ti nejaktivnější fitness guruové nenahradí cvičením vše, co snědí.
Místo „cvičení“ kvůli jídlu se vyplatí rozumně přistupovat k výživě. Jezte tolik, kolik vaše tělo potřebuje, a trénujte pro zdraví, sílu a pohodu.
Cvičení je nezbytné pro rozvoj svalů, vytrvalosti a zlepšení fyzické výkonnosti. Spálené kalorie jsou příjemným bonusem, ale ne hlavním účelem cvičení.
Kontrolujte svůj jídelníček – důležitější je „nepálit“ než se přejídat.