Glavred zjistil, proč je nebezpečné chodit spát s nízkým krevním tlakem a jak si krevní tlak zvýšit doma.
Co nedělat při nízkém krevním tlaku – jak normalizovat krevní tlak / Collage Glavred, foto: depositphotos.com
Nízký krevní tlak, známý jako hypotenze, může ovlivnit zdraví a pohodu, ale ne vždy vede k problémům se spánkem. Existují však některé možné důvody, proč mohou mít lidé s nízkým krevním tlakem potíže se spánkem.
Jaké jsou příznaky nízkého krevního tlaku?
- Bolesti hlavy: Hypotenze může způsobovat bolesti hlavy nebo letargii, což může ztěžovat usínání nebo ovlivňovat kvalitu spánku.
- Změny v prokrvení mozku: Nízký krevní tlak může vést ke sníženému prokrvení mozku, což může ovlivnit kognitivní funkce, včetně schopnosti soustředit se a řešit problémy, což se může projevit i při snaze usnout.
- Pocit na omdlení: nízký krevní tlak může být doprovázen pocity slabosti nebo bezmoci, což může zhoršit komfort spánku.
- Kardiovaskulární problémy: Pokud je nízký krevní tlak spojen s kardiovaskulárními problémy, jako jsou arytmie nebo snížená srdeční frekvence, může to ovlivnit regulaci spánku.
- Stres a úzkost: samotné uvědomění si nízkého krevního tlaku může vyvolat stres nebo úzkost, což může mít vliv i na schopnost usnout.
Pokud máte zájem dozvědět se více o tom, jak normalizovat krevní tlak, doporučujeme náš článek: „Čajová lžička denně“: Lékárník vysvětluje, jak snížit krevní tlak.
Podle kardioložky Natalie Ivanyuk krevní tlak během dne kolísá a může se snižovat v závislosti na mnoha různých faktorech, včetně stresu. Z fyziologického hlediska je to normální, protože tělo tlakem reaguje na vnější faktory. Jako příklad uvádí, kdy mohou krevní tlak ovlivnit aktuální události.
Podle ní, když večer zhasnou světla, člověk, který nemá možnost strávit večer pozitivním a efektivním způsobem – jde spát dříve než obvykle. Na jedné straně je to dobře, protože se naskýtá příležitost spát déle a dobře se vyspat. Na druhé straně se snižuje fyzická aktivita. Kvůli tomu může tělo reagovat nízkým krevním tlakem, vysvětluje kardiolog.
Pro mnoho lidí je nízký krevní tlak (hypotenze) normálním stavem, který nemá vliv na zdraví.
Pokud tento stav není člověku vlastní, je možné s nízkým krevním tlakem spát?
Lékaři upozorňují, že lidské tělo během spánku snižuje systolický nebo diastolický tlak o 10-20 % ve srovnání s bdělým stavem. takový stav je považován za normální. K odchylkám od této normy však dochází, pokud k poklesu krevního tlaku během spánku dochází jen mírně nebo vůbec.
Pokud máte atypicky nízký krevní tlak, neměli byste spát, protože to může vést k:
- kolapsu;
- mrtvice;
- srdeční infarkt.
Co mám dělat, abych normalizoval/a svůj krevní tlak před spaním?
Pro normalizaci krevního tlaku doma je třeba provést následující opatření:
- Jezte slané potraviny;
- Pijte hodně čisté vody;
- Pijte silný čaj nebo kávu.
Pokud se stav nezlepší nebo se zhorší po přijetí opatření ke zvýšení krevního tlaku, je třeba okamžitě zavolat záchrannou službu.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.