Kromě zcela bezpečných fyziologických důvodů může takový povlak signalizovat problémy.
Jazyk zdravého člověka by měl mít růžovou barvu, ale pokud je na něm žlutý povlak, je to důvod k obavám, protože svědčí o vnitřních poruchách. Pokud se žlutý povlak na jazyku dá snadno odstranit kartáčkem a nemá nepříjemný zápach – jedná se pouze o znečištění a neměli bychom se ho obávat. Pokud však zapáchá a nemizí ani po hygienických procedurách, stojí za to se zamyslet a přijmout opatření.
Přirozené příčiny žlutého povlaku na jazyku
Může se tvořit v důsledku různých fyziologických faktorů:
- ráno. Zubní plak je způsoben zbytky potravy a bakteriemi;
- Barvení potravin. Existují potraviny, které mohou způsobit vznik žlutě zbarveného plaku na jazyku. Může to být například mrkev nebo granátové jablko;
- dehydratace. Ta je další příčinou žlutého povlaku na jazyku.
Proč může být plak na jazyku nebezpečný
Kromě zcela bezpečných fyziologických důvodů může takový plak signalizovat problémy. Především se jedná o abnormality v trávicím traktu – mírné i závažnější. Pokud je plak hustý a světlý, svědčí to o závažném a dlouhodobém problému. Nejčastěji v takovém případě stačí provést úpravu stravy. V případě, že je problém zanedbán, může být navíc zapotřebí užívání léků. Dalším důvodem, proč se objevuje žlutý povlak, jsou abnormality v činnosti jater nebo žlučníku. Žlučový povlak vzniká v důsledku toho, že žluč není z těla zcela vyloučena. V takové situaci se zpravidla v ústech objevuje hořká kovová chuť. Pokud jde o situace, kdy je problém způsoben infekcí, obvykle v takovém případě jazyk otéká a v ústech se objevuje nepříjemný zápach.
Jazyk může mimo jiné změnit barvu také kvůli problémům se zuby, jako je zanedbaný zubní kaz nebo parodontóza. Žlutý povlak mohou způsobit i některá nachlazení.
Co dělat, když povlak přetrvává
Pokud plak přetrvává, měli byste se objednat ke svému praktickému lékaři a zubaři. Zpravidla zjistí, o jaký problém se jedná, a mohou vás odeslat ke specializovanému odborníkovi, který jej vyřeší. Pokud se jedná o zubní, obvykle se vyřeší poměrně rychle, vnitřní poruchy se řeší déle.
Nedoporučuje se řešit problém na vlastní pěst, ale je důležité nezapomínat na správnou ústní hygienu. Jedná se o dobré preventivní opatření.