Existují diety, které budou dobře fungovat pro děti i dospělé zároveň.
Výběr stravy pro celou rodinu je pro celkové zdraví zásadní. Existují diety, které budou skvěle vyhovovat dětem i dospělým zároveň. Uvádí to webový portál U.S.News.
Odbornice na výživu Jill Weisenbergerová uvedla, že stravovací návyky vytvořené v dětství určují chování a zdraví v dospělosti a přechod dospělých na zdravou stravu zlepšuje kvalitu a délku života.
Odbornice jmenovala diety, které jsou skvělé pro celou rodinu.
Středomořská strava
Jedná se o nejlepší typ stravy pro rodiny, které se chtějí stravovat zdravěji.
Strava by měla obsahovat celozrnné obiloviny, ovoce a zeleninu bez škrobů, fazole, mořské plody, bylinky a koření a zdravé tuky.
Odborníci zdůrazňují, že středomořská strava není dieta, ale přístup ke zdravému životnímu stylu, a výběr potravin vychází z aktivního, rodinného životního stylu. Stolování je také o tom, že se rodina sejde u jednoho stolu a setkává se.
Potraviny středomořské stravy lze koupit čerstvé, konzervované nebo mražené, což je pro rodiny ekonomické a pohodlné.
DASH dieta
Tento rodinný dietní režim je zaměřen na snížení vysokého krevního tlaku a také pomáhá udržet hmotnost pod kontrolou. Dieta DASH toho dosahuje dodržováním diety s nízkým obsahem soli, vysokým obsahem draslíku a nízkým obsahem živočišných tuků.
DASH je vhodná pro děti i starší osoby. Klade důraz na ovoce, zeleninu, obiloviny, odtučněné nebo nízkotučné mléčné výrobky a libové maso, drůbež a ryby.
Dieta Mayo Clinic
Mayo Clinic doporučuje zaměřit se na ovoce, zeleninu a celozrnné potraviny.
Vyplatí se také nahradit špatné stravovací návyky, jako je jídlo při sledování televize, těmi zdravými, jako je například alespoň 30 minut fyzické aktivity denně. To je vhodné pro všechny věkové kategorie.
Vegetariánská strava
Většina vegetariánů volí lakto-ovo-vegetariánskou dietu, což je v podstatě rostlinná strava, která vylučuje maso, ryby a drůbež, ale zahrnuje mléčné výrobky a vejce.
Pokud se vegetariánství provádí správně, je z výživového hlediska zdravé a lze ho přizpůsobit jakékoli kalorické hodnotě. Pomáhá udržovat váhu a předchází chronickým onemocněním, jako je například cukrovka.
Děti si na vegetariánskou stravu snáze zvyknou, pokud se s ní seznámí v mladším věku. S přibývajícím věkem pro ně totiž bude těžší přijmout náhlá omezení.
Americká dietetická asociace uvádí, že klíčovými živinami, na které je třeba se zaměřit, jsou bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, železo, zinek, jód, vápník a vitaminy D a B12.
Flexitariánská strava
Flexitariánská strava se zaměřuje na celozrnné potraviny s minimálním zpracováním. Klade důraz na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a rostlinné zdroje bílkovin. Navrhuje také, aby člověk snížil množství konzumovaných živočišných bílkovin.
Rodiny, které chtějí zlepšit své zdraví dodržováním rostlinné stravy, by měly jíst méně masa. Tato flexibilita je charakteristickým znakem flexitariánské stravy, takže je vhodná pro celou rodinu.
Rodinná strava by měla:
- se nezaměřovat na hubnutí nebo počítání kalorií.
- podporovat intuitivní stravování, kdy se děti řídí signály, jako je hlad.
- obsahovat dostatek rostlinných potravin, včetně porcí ovoce a zeleniny.
- vyhovět různým chutím a preferencím všech členů rodiny.