Seznamte se s příčinami závislosti na hazardních hrách, typy a metodami léčby. Psychoterapie, podpora blízkých a prevence, fáze zotavení ze závislosti.
Závislost na hraní hazardních her neboli ludománie se stává v moderní společnosti stále palčivějším problémem. Rozvoj technologií a rozšíření online zábavy sice lidem nabízí nepřeberné množství způsobů, jak trávit čas, někteří však čelí vážným potížím spojeným s nepřiměřenou fascinací hraním. Léčba závislosti na hazardních hrách je důležitá pro ty, kteří si uvědomí, že jejich chování začalo přesahovat rámec běžné zábavy a přerostlo v destruktivní závislost.
Odrůdy závislosti na hazardních hrách
Závislost na hazardních hrách se neomezuje pouze na tradiční kasina nebo pokerové stoly. Dnešní hráči se mohou stát závislými na různých typech hazardních her, včetně sázení na sportovní události, online kasinových her a videoher s prvky sázení. Každý z těchto typů může vést k závažným psychickým a finančním důsledkům, což vyžaduje komplexní přístup k léčbě.
Jeden z nejoblíbenějších typů závislosti souvisí s hraním online. Online kasina, sportovní sázky a pokerové hry dávají hráčům iluzi rychlého zbohatnutí, což vede ke zvýšení závislosti. Postupem času člověk ztrácí kontrolu nad svým chováním a pokračování v hraní se stává jakýmsi mechanismem úlevy od stresu navzdory narůstajícím ztrátám.
Závislost na videohrách je v posledních letech stále častější. Mechanismy mikrotransakcí, lootboxů a sázek na výhry mění hry původně určené pro zábavu ve zdroj neustálých finančních investic a stresu. Takové závislosti vyžadují také odbornou intervenci.
Příznaky závislosti na hraní
Závislost na hazardních hrách se projevuje různými způsoby, ale jejími společnými znaky jsou: neustálý návrat k hraní, a to i navzdory prohrám, snaha skrývat svou vášeň před ostatními, neopodstatněné zveličování možných výher, ignorování důsledků (finančních, osobních, společenských) a neustálá touha hrát „ještě o něco víc“.
Závislý člověk se začne vyhýbat ostatním povinnostem a zájmům a veškerý svůj čas a energii věnuje pouze hře. Je důležité si uvědomit, že gambleři mohou začít v malém, s malými sázkami nebo příležitostnými hrami, ale časem to může přerůst v nekontrolovatelnou potřebu.
Přístupy k léčbě závislosti
Léčba závislosti na hazardních hrách vyžaduje individuální přístup a spočívá především v rozpoznání problému. Nejúčinnějšími metodami jsou psychoterapeutické přístupy, jako je kognitivně-behaviorální terapie (KBT), která pomáhá změnit postoje člověka, naučit se ovládat své impulsy a uvědomit si skutečné důsledky závislosti. Používají se také metody skupinové terapie a podpůrné komunity.
Medikamentózní metody používané při léčbě alkoholismu nebo drogové závislosti se v případě ludomanie používají mnohem méně často, ale někdy se stávají relevantními pro korekci přidružených poruch (deprese nebo úzkosti). Je důležité, aby si závislý člověk uvědomil, že léčba je proces, který vyžaduje čas a úsilí.
Prevence a další rehabilitace
Prevence závislosti na hazardních hrách by měla začít již samotným uvědoměním si existence tohoto problému. Je důležité formovat ve společnosti správný postoj k hazardním hrám a jejich důsledkům. Dostupnost informací o rizicích spojených se závislostí na hazardních hrách a rozvoj vzdělávacích programů může mnoha lidem pomoci vyhnout se pádu do pasti závislosti.
Pro osoby, které podstoupily léčbu závislosti na hazardních hrách, je důležité, aby svůj stav nadále sledovaly a snažily se vyhýbat situacím, které by mohly vyvolat recidivu. Mnoho odvykacích center nabízí programy následné péče, které zahrnují nejen psychologickou pomoc, ale také obnovení sociálních vazeb, řešení finančních potíží a pomoc při hledání nových koníčků.