Dlouhověcí z „modrých zón“, nesedí na módních dietách a neomezují se ve výživě.
Odborníci vyprávěli o zvyku dlouhověkých lidí z „modrých zón“ (oblastí, kde se lidé dožívají více než 100 let), který pomáhá vyhnout se demenci a udržet si duševní jasnost. V podcastu ZOE se dozvíte, o čem přesně mluví.
Jaké návyky dlouhověkých vám pomohou udržet jasnou mysl?
Neuroložka a profesorka na Newyorské univerzitě Wendy Suzukiová zasvětila svou kariéru výzkumu vlivu kondice na mozek. Je přesvědčena, že pouhý jeden trénink denně může snížit riziko duševního úpadku o působivých 30 %.
Podle ní dlouhověcí lidé s modrou zónou, nedrží žádné luxusní diety ani neomezují svůj jídelníček. Jsou to obvykle lidé, kteří celý život žijí v horách. Neustále se pohybují, chodí na túry a jedí velmi málo červeného masa. Upřednostňují také rostlinnou stravu.
Dr. Suzuki uvedl dvě hlavní výhody. Poukázala na to, že četné studie ukazují, že fitness může zmírnit příznaky úzkosti a stresu.
Kromě toho odbornice uvádí, že cvičení může také zlepšit vaši koncentraci a kognitivní funkce.
Na tento trend upozorňuje nová studie, která zjistila, že u myší, které podstoupily fitness testování, se o 63 % snížil výskyt tau shluků, což je klíčový marker Alzheimerovy choroby.
Přestože tato studie byla provedena na zvířatech, vědci se domnívají, že podobné trendy budou pozorovány i u lidí, a plánují rozsáhlejší klinické studie, které by to měly ověřit.
„Lidé z ‚modrých zón‘ se dožívají více než 100 let s dobrými duševními schopnostmi, aniž by degenerovali,“ poznamenal odborník.